Po co zatrudnić projektanta?

Projektowanie i urządzanie własnego mieszkania, domu czy lokalu to zawsze duże wyzwanie, które wymaga podjęcia bardzo wielu różnych decyzji. Dla niektórych to przygoda życia, a dla innych męczarnia i duży stres.

W takich sytuacjach rozsądne wydaje się zdjąć zsiebie ten problem i zatrudnić projektanta. W dość jeszcze powszechnej ale na szczęście powoli zmieniającej się opinii utrwaliło się mylne przekonanie, że  projektanta wnętrz, to usługa, na którą większość z nas nie może sobie pozwolić i dostępna raczej dla ludzi bogatych. Część osób uważa także, iż koszt projektu to zbędny wydatek, ponieważ doskonale samodzielnie poradzi sobie z doborem kolorów i zakupem wyposażenia wnętrza a tym samy urządzeniem własnego mieszkania. Niestety ta opinia wynika zazwyczaj z niewiedzy, ponieważ każdy, kto choć raz samodzielnie przechodził przez proces remontu wie, jak bardzo złożony i skomplikowany jest to proces. Wybór farby i zakupy w sklepach wnętrzarskich to ta przyjemna część remontu a za razem mały procent tego czym zajmuje się projektant wnętrz opracowujący kompleksowy projekt wnętrza. Faktem jest, że usługi projektowe kosztują, tak jak zresztą usługi innych specjalistów. Koszty pracy projektanta są zależne od rodzaju pomieszczenia i jego metrażu oraz od zakresu projektu. Zestawiając koszt projektu z ceną mieszkania (w stanie deweloperskim) można łatwo przeliczyć, że jest to zaledwie mały procent jego wartości. Dobry projektant słucha swoich klientów i znając budżet jakim dysponują proponuje im rozwiązania na ich kieszeń. Dzięki temu można mieć funkcjonalne mieszkanie wykończone zgodnie z naszym gustem w cenie dopasowanej do naszych możliwości finansowych. Należy też pamiętać, że dobry architekt wnętrz pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze, ponieważ unikniesz wielu kosztownych pomyłek ( których oczywiście nikt nie zakłada starając się samodzielnie wyremontować mieszkanie;) ). Projekt to nie tylko dokument, który składa się z rysunków i opisów a bardzo złożony proces, który pełen jest etapów i decyzji wpływających na dalszy jego przebieg. Jedna zła ale istotna decyzja pojęta na początku tego procesu może spowodować katastrofę całej inwestycji. Doświadczony projektant wnętrz, który wykonując projekt ma za zadanie uporządkować cały ten proces aby w trakcie remontu uniknąć ewentualnych pomyłek, poprawek, a także braku zadowolenia z przebywania w źle zaprojektowanym wnętrzu. Z tego powodu, pozornie zbędny wydatek za projekt, w rzeczywistości jest niewielką kwotą, biorąc pod uwagę nakład pracy projektanta i ewentualne koszty, które trzeba by było ponieść w przypadku poprawek na zrealizowanych już pracach bądź naprawach usterek. Na przestrzeni ostatnich lat znacząco wzrosła świadomość tego, jak trudnym zadaniem jest zaprojektowanie wnętrza bez pomocy specjalisty. Klienci skłaniają się także do korzystania z usług projektanta, chcąc stworzyć wymarzone wnętrze oraz maksymalnie wykorzystać potencjał metrażu w który zainwestowali.

Korzyści z pracy z projektantem:

  • Oszczędność czasu

   Projektant wnętrz przygotowując się do projektu zadba o wiele kwestii i wytycznych,
   które osobom spoza branży jest bardzo łatwo przeoczyć zarówno przed
   przystąpieniem do projektu jak i w trakcie jego trwania. Dotyczy to wspomnianego
   wcześniej procesu dotyczącego wyboru wykonawcy, zwymiarowania pomieszczeń,
   doboru oświetlenia, jakości materiałów…aż po sprostanie Twoim oczekiwaniom pod
   względem gustu wszystkich domowników. Taka analiza projektu wymaga nie tylko
   wiedzy, ale także czasu, który współcześnie jest bardzo cenny. Otrzymując od
   projektanta gotową dokumentację oszczędzasz czas, który samodzielnie musiałbyś
   poświęcić na przeglądanie katalogów i wycieczki do showroomów. Jeśli dodatkowo
   zdecydujesz się na usługę nadzoru autorskiego, architekt wyręczy Cię w pełnieniu
   pieczy nad realizacją projektu zgodnie z przyjętymi w nim założeniami.

  • Zaplanowane wydatki i kontrola nad budżetem czyli lista zakupowa

   Dołączona do projektu lista zakupowa to cenny element dokumentacji gdyż zawiera przemyślane i dopasowane do wnętrza i budżetu wydatki. Ponad to często znajdują
   się tam pozycje z różnych półek cenowych a więc w oparciu o to możliwe jest podjęcie decyzji, na czym można ewentualnie zaoszczędzić, a w co zainwestować większą kwotę. Znając aktualną ofertę wielu producentów, projektant doskonale
   orientuje się w ich asortymencie w związku z czym pomoże Ci dobrać materiały oraz wyposażenie w najlepszej możliwej jakości w stosunku do zaplanowanego budżetu.
   Dzięki współpracy z wieloma sklepami i showroomami, rabatu wypracowane przez projektanta a polecany sklepy zadbają o rzetelną i terminową realizację Twojego zamówienia. Jeżeli zajdzie konieczność ewentualnych zwrotów czy reklamacji, przychodząc do salonu z polecenia projektanta, zdecydowanie możesz liczyć na nieco „lepsze” traktowanie.

  • Unikanie pomyłek i kosztów ich napraw

   Jak w każdym złożonym procesie tak i przy projektowaniu i remoncie wpisane są
   pomyłki. Jesteśmy tylko ludźmi i mamy do nich prawo. Ponad to w procesie
   wykańczania wnętrza nie wszystko zależy od nas bo jesteśmy zdani też na inne
   osoby biorące w nim udział a to zwiększa jeszcze bardziej prawdopodobieństwo
   błędów i pomyłek. Mylą się specjaliści a co dopiero osoby które nie mają
   doświadczenia w projektowaniu i remoncie. Projektant dzięki doświadczeniu jest w
   stanie przewidzieć wiele z nich a tym samym im zapobiec. Właściwe opisy i uwagi w dokumentacji pomogą wykonawcy na precyzyjne wykonanie usługi a nadzór
   projektanta nad realizacją projektu zapewni Ci spokojny sen.

 • Spójne i przemyślane wnętrza

Projektant wnętrz, zanim przystąpi do projektu musi poznać Twój gust i potrzeby. Nie może też pominąć innych mieszkańców a co za tym idzie wypracować projekt taki aby każdy domownik był zadowolony a wnętrze było spójne stylistycznie i ergonomiczne w użytkowaniu. Do tego celu służą projektantowi takie narzędzia jak moodboardy lub wizualizacje 3D, które doskonale dadzą podgląd na całokształt projektowanego wnętrza. Tymczasem samodzielnie podejmowane decyzje dotyczące wnętrza, często w pośpiechu i bezpośrednio na budowie lub co gorsza w sklepie podczas okazyjnej wyprzedaży mogą mieć negatywny skutek podczas prowadzenia dalszych prac remontowych lub w trakcie korzystania z wnętrza.

 • Pomoc w wyborze wykonawcy

  Każdy projektant wnętrz, posiada znajomości w swojej branży zarówno wśród ekip
  budowlanych jak też wśród specjalistów z branży stolarskiej.
  Dlatego szukając ekipy wykończeniowej, możesz zasięgnąć jego opinii na temat konkretnych wykonawców
  lub poprosić o rekomendację. Należy pamiętać, że dobra i terminowa ekipa to jeden
  z najważniejszych jak nie najważniejszy element całego procesu. Warto też zwrócić
  uwagę, że ekipa, która współpracuje z projektantami jest przyzwyczajona i
  zaznajomiona z rysunkami i opisami znajdującymi się w projekcie. Współpraca w
  takim gronie przebiega dużo sprawniej i gwarantuje sukces inwestycji

 • Wzrost wartości nieruchomości

  Dobrze zaprojektowana, przemyślana i przestrzeń, która jest wyposażona i
  wykończona z należytą staranności z pewnością zagwarantują jej sprzedaż z
  zyskiem. Zalet można by wymienić jeszcze więcej lecz jeżeli zwrócisz uwagę choćby na te
  wymienione to powinny być one dość przekonujące aby nie mieć już wątpliwości, że
  zatrudnienie projektanta to nie koszt a inwestycja we wnętrze.

   
 •