Kolory we wnętrzach – jak je dobierać?

Każdy z nas kocha piękne krajobrazy-obrazy namalowane przez naturę. Nie bez powodu otaczająca przestrzeń determinuje nasze nastroje i sprawia, że jedni z nas czują się wspaniale na słonecznej plaży a inni w klimacie zimowo górskim lub też pełnym zieleni lesie. Natura jest najlepszym dekoratorem i to ona po mistrzowsku zestawia ze sobą kolory i sprawia, że na takie obrazy możemy patrzeć bez końca. 

Niestety my ludzie nie jesteśmy jak ona 😉 W naszych wnętrzach musimy radzić z tym sobie sami a obrazy malowane przez naturę mogą być naszą inspiracją. Pokażemy Wam w krótkim materiale jak sobie z tym radzić stosując kilku zasad.

Koło barw/paleta barw

Zacznijmy od narzędzia, które stanowi rodzaj mapy w urządzaniu wnętrz czyli palety barw i nauczmy się z niej korzystać. To bardzo proste. Po sporządzeniu palety barw z łatwością dobierzesz kolory ścian, meble i dodatki do wnętrza. Paleta barw to nic innego jak: uporządkowany zestaw kolorów. Dzięki niej mamy pewność, że kolory „zgrywają się” ze sobą, pasują do siebie bez względu czy zależy nam na harmonijnym czy kontrastowym zestawieniu.

1. Kolory monochromatyczne.

Jeżeli zależy nam na uzyskaniu harmonijnej, jednolitej aranżacji, kierujmy się w jednej linii od zewnątrz koła ku wnętrzu i wybierzmy różne barwy tego samego koloru.  Zawsze wybierzmy też tzw. kolor  przewodni (główny), który zastosujemy na większych powierzchniach, najlepiej najjaśniejszy z grupy. To on zbuduje nam tło i zdeterminują kolejne wybory. Według zasady monochromatycznej łączymy barwy tej samej rodziny koloru: np. jaśniejszy niebieski z intensywniejszym niebieskim, fiolety z fioletami itd. I tutaj zwracamy szczególną uwagę na całość kompozycji. Czyli jeśli decydujemy się na wprowadzenie koloru to pilnujemy nie tylko aranżacji poduszek na kanapie, ale na całość wnętrza. Liczy się nawet kolor wazonu;).

2. Kolory pokrewne.

Kolory pokrewne (analogiczne) na kole barw leżą obok siebie, sąsiadują ze sobą. Możemy więc wybrać kolor zieleni i rozświetlić żółtym lub pomarańczowym.

Wnętrze w takiej tonacji będzie doskonale łączyć ze sobą te barwy. 

Bez problemu znajdziemy tu też analogię tych barw w naturze, która da nam tylko potwierdzenie, że to doskonały wybór.

3. Kolory dopełniające i zestawianie kontrastów.

To chyba w powszechnej opinii najtrudniejsze z zestawień. Trudno jest bowiem wyobrazić sobie zestawienia skrajnych kolorów, bo na tym polega dobór kolorów dopełniających. Jak i jaki kolor kontrastowy wybrać, aby dopełnił nasz kolor bazowy ? Kontrasty we wnętrzach powinny być stosowane raczej na dużej powierzchni.  Mówi się, że duża powierzchnia wybacza, a mała nigdy. W małej przestrzeni liczy się każdy detal, dlatego nie przytłaczajmy go ilością kolorów. Oczywiście są osoby, które uwielbiają kolorystyczne szaleństwo, ale większość z nas szuka jednak ukojenia. Dlatego przy dużym wnętrzu spokojnie możemy stosować zasadę kontrastów ale dla małych wnętrz stosujmy zasady z punktów 1 i 2. Kolory dopełniające działają na zasadzie przyciągania się przeciwieństw. Dlatego posługując się kołem barw możemy wybrać kontrastowe kolory, które jednocześnie pasują do siebie. W tej palecie barw kolorem kontrastowym jest żółć w musztardowym odcieniu, którą wspaniale eksponuje głęboki niebieski. W roli barwy akcentowej występuje tu ciepły beż drewnianej podłogi.

Jak kolor zmienia proporcję pomieszczenia?

Gra jasnych i ciemnych odcieni pozwala na optyczne rozciąganie pomieszczenia w różnych kierunkach w poziomie i pionie. Dzięki takiej zmianie proporcji, jesteś w stanie choć trochę oszukać wzrok, a to przydatne zwłaszcza w niewielkim mieszkaniu czy wnętrzu, którego proporcje znacznie odbiegają od ideału. Poniżej tzw. ściągawka jak kolory wpływają na postrzeganie wnętrza i dla jakich pomieszczeń możemy je zastosować.

Tylko jasne kolory

Powiększa

Sprawia wrażenie wnętrza przestronnego i większego.


Dla małych wnętrz. Jeżeli chcemy uzyskać efekt większego pomieszczenia.Tylko ciemne kolory

Pomniejsza

Ciemne kolory wszystkich ścian wraz z sufitem sprawi wrażenie zmniejszenia wnętrza ale też nada przytulności.

Dla przestronnych wnętrz najlepiej z wysokim sufitem.

 

 

Jasne ściany + ciemny sufit

Obniża

Sprawia wrażenia dużo niższego pomieszczenia.

Dla wnętrz z bardzo wysokimi sufitami. Często ma zastosowanie w kamienicach lub wnętrzach z antresolami.

 
Ciemne ściany + jasny sufit

Rozciąga

Rozciąga optycznie pomieszczenie w poziomie i sprawia wrażenie wyższego sufitu.

Dla wnętrz niskich ale o dużej powierzchni.

 
Ciemne przeciwległe ściany +jasny sufit

Zwęża

Pomieszczenie wydaje się węższe i dłuższe.

Dla wnętrz, które chcemy optycznie wydłużyć, np., krótkie korytarze.

 
Ciemne przeciwległe ściany +ciemny sufit

Uwydatnia 

Takie zabieg kolorystyczny spowoduje, zwrócenie uwagi na tę jedną jaśniejszą od pozostałych ścianę. Ponadto zmniejszy optycznie wnętrze.

Dla krótkich szerokich pomieszczeń.

 

 

Ciemny kolor na jednej ścianie

Skraca 

Ciemna ściana wydaje się zbliżać, a tym samym skraca pomieszczenie. 

Dla długich pomieszczeń, np. długie korytarze oraz dla bardzo wyeksponowanych przestrzeni.

 
Częściowo ciemne ściany + jasny dół

Obniża

To zabieg pozwalający na optyczne obniżenie wnętrza. Optycznie skraca ściany.

Często stosowany wraz z ciemnym sufitem

 

 

 

Częściowo ciemne ściany + jasna góra

Podwyższa

Powiększona część sufitu o pas jasnych ścian sprawia wrażenie wyższego wnętrza.

Dla wnętrz niskich ale o dużej powierzchni.

 

Takie zabiegi we wnętrzach możemy przeprowadzić zarówno za pomocą odcieni farb ale też przy użyciu różnych okładzin ściennych np., tapety, panele, lamele. Poniżej kilka przykładów zaczerpniętych z internetu: